top of page
Search

Red flag-ek, vagyis intő jelek a kapcsolatokban

A kapcsolatokban mindenki követhet el hibákat, hiszen mind emberek vagyunk. Azonban vannak olyan viselkedések, amelyek nemcsak az egyéni boldogságot, hanem a kapcsolat egészségét is veszélyeztetik. Baráti, szerelmi, családi, munkahelyi kapcsolatokban is jelentkezhetnek.


Ha ezeket a jeleket tapasztaljuk, figyeljük meg, hogy csak egyszeri ballépésről van-e szó, amit a másik felismer, és hajlandó dolgozni rajta, vagy egy ismétlődő viselkedésmintáról, amely állandósulni látszik, és amiben nincs változási szándék?



A teljesség igénye nélkül pár gyakori példa:


1. Hazugság vagy a valóság elferdítése: nagymértékben megingatja a bizalmat, ami minden kapcsolat alapja.


2. Kommunikáció elkerülése vagy csenddel büntetés: Az érzelmi elérhetetlenség vagy a passzív-agresszív csenddel büntetés ellehetetleníti a konfliktusok megoldását.


3. Túlzott kritikusság: a rideg, bántó megjegyzések megsebzik az önértékelést és a kapcsolatot. Más a helyzet az építő kritikával és a határhúzással.


4. A felelősségvállalás hiánya, mások hibáztatása: Ha valaki soha nem ismeri el a hibáit, az azt mutatja, hogy nem nyitott a fejlődésre és a felelősségvállalásra.


5. Féltékenység vagy kontrollálás: A túlzott féltékenység vagy kontroll a szabadságod korlátozásához és érzelmi megterheléshez vezet.


6. Gaslighting: Olyan manipulációs technika, amely miatt kételkedni kezdünk a valóságban vagy az érzéseink helyességében.


7. Az érzelmekkel való manipuláció, melynek célja, hogy bűntudatot érezzünk: Az érzelmi zsarolás az egyensúlyt borítja fel, és arra kényszerít, hogy a másik igényeit helyezd a sajátod elé, nem pedig a közös megoldást hozza a központba.


8. Durva vagy tiszteletlen viselkedés veled szemben, akár nyilvánosan is: Ha valaki nyíltan megaláz vagy lekicsinyel, az mély sebeket ejthet az önértékelésen és a kapcsolaton, melyeket nehéz begyógyítani.


9. A másik határainak figyelmen kívül hagyása: Ha valaki nem tiszteli a másik kéréseit vagy a határait, az azt jelzi, hogy nem törődik az igényeivel.


10. Lekezelés vagy lekicsinylés: A másik fél felsőbbrendűként viselkedik.


11. Túlzott alkalmazkodás elvárása: Ha egy kapcsolatban az erőfeszítések egyoldalúak, az hosszú távon frusztrációhoz és kiégéshez vezet.


12. Érdektelenség a másik érzései, vágyai vagy álmai iránt: azt jelzi, hogy nem igazán törődik azzal, akik vagyunk, vagy amit szeretnénk.


13. Nincs hajlandósága kompromisszumokra: Ha valaki mindig csak a saját akaratát érvényesíti, az a kapcsolat egyensúlyának hiányát tükrözi.


15. A düh nem megfelelő kifejezése: ha valaki nem megfelelően fejezi ki ezt a természetes érzést, az konfliktusokhoz és sérülésekhez vezet. Az érzelemszabályozás képessége elsődleges egy egészséges kapcsolatban. 


16. Az empátia hiánya: azt jelenti, amikor valaki nem képes megérteni vagy figyelembe venni mások érzéseit.



Párkapcsolat specifikus red flag-ek:


17. Elzárkózik az érzelmi kötődéstől, vagy bizonytalanságban tart: Az érzelmi távolságtartás frusztráló és fájdalmas lehet.


18. Felemlegeti az exét, negatív vagy túlzott mértékben pozitív módon: Ez arra utalhat, hogy még mindig nem dolgozta fel a múltját.


19. Csalta már meg a volt párját és nem mutat megbánást miatta, nem ismeri el a saját felelősségét a történtekben.


20. Nem hajlandó megbeszélni vagy tervezni a közös jövőt: Az elköteleződés hiánya bizonytalanná és bizonytalanabbá teheti a kapcsolatot.


Egy kapcsolat akkor lehet igazán egészséges, ha mindkét fél tiszteli és támogatja egymást. A red flag-ek intő jelek arra, hogy valami nincs rendben – de az, hogy mit kezdünk velük, rajtunk múlik. Figyeljünk az érzéseinkre, húzzuk meg a határainkat, és soha ne adjuk fel az önértékelésünket egy kapcsolat érdekében. Ha bizonytalanságot érzünk, kérjünk segítséget!







 
 
bottom of page